T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ERZİNCAN HAVALİMANI

​​​​​​

Havalimanı Tarihçesi

Havalimanı Tarihçesi


ERZİNCAN HAVALİMANI (IATA:ERC, ICAO:LTCD)
 

           04.09.1988 tarihinde sivil hava trafiğine açılan Erzincan Havalimanı, halen sivil ve askeri hava trafiğine hizmet vermekte olup Havalimanı Müdürlüğü tarafından işletilmektedir.

 

           Hizmete açıldığı tarihte, terminal binası ve kuvvet santralinden oluşan havalimanına, zaman içerisinde İtfaiye, garaj, ısı merkezi, misafirhane binaları ve  Jandarma komutanlığı kullanımına verilen iki adet bina eklenmiştır. 2006 yılında jandarma kullanımında olan iki binanın, Havalimanı Müdürlüğüne bırakılması ile, binaların  tadilatı yapılarak  eğitim tesisi, özel güvenlik binası ve muhasebe birimi oluşturulmuştur.  Ayrıca 14 Mart 2006 Tarihinde 500 m² büyüklüğünde Teknik Blok ve 28 m yüksekliğinde Kontrol Kulesi’nden oluşan tesisin yapımı tamamlanıp hizmete verilmiştir.

 

          3. Ordu Komutanlığı’ nın bulunduğu, askeri kentlerden biri olan Erzincan’da Erzincan Üniversitesi’nin açılması, yamaç paraşütü ve su sporları etkinliklerinin düzenlenmesi, Erzincan Sivil Havacılık Meslek Yüksek Okulu’nun açılması, Ergan Dağı kayak merkezi projesinin ve Türk Hava Kurumu simülatör pilot yetiştirme okulunun hayata geçirilmek üzere olması, çeşitli yatırımların yapılması ve özel hava şirketlerinin kurulması en hızlı ve en rahat ulaşım şekli olan hava yolu ulaşımına talebi artırmıştır. Bu gelişmelerin yaşanmasıyla; mevcut terminal binasının yetersiz olduğu görüldüğünden, yeni bir terminal binasının yapılması  ihtiyacı doğmuştur.

 

          2009 yılında yapımına başlanan yeni terminal binası ve PAT (Pist-Taksiyolu-Apron) sahası bakım-onarım çalışmaları tamamlanmış olup, yeni terminal binası, 05 Mart 2011 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır.             

 
          Kurulu olduğu toplam alan 27.132 m² olan ve 3000x45 m ebatlarında beton ve asfalt kaplamalı piste sahip bulunan havalimanımızda, yeni iç ve dış hatlar terminal binasının hizmete girmesiyle, yolcu terminalinin yıllık yolcu kapasitesi 600.000’den 3.000.000 yolcuya, apronun uçak park kapasitesi ise 1 uçaktan 6 uçak kapasitesine yükselmiştir. Yıllar itibariyle havayollarında sefer ve yolcu sayıları hızla artmaktadır. 2017 Yılı sonunda  toplam yolcu sayısı 441.627 olup 2018 yılında %11.7 artarak 494.226 kişiye ulaşan Havalimanımızda, 10 adet check-in kontuarı, 9 adet pasaport kontrol, 2 adet bagaj alım konveyörü, 2 adet gümrük muayene bankosu, 2 adet pasaport polisi ofisi, 11 adet check-in ofisi, 3 adet CIP bekleme salonu,  silah teslim, boşaltım ofisi ve dinlenme salonu mevcuttur. 345 araç kapasiteli otoparka sahip havalimanımızda ayrıca; büfe, sağlık hizmeti, bay-bayan wc, abdesthane, mescit, bebek bakım odası, ATM (banka hizmeti), satış standı ve oto kiralama imkânları bulunmaktadır.
 

          Havalimanımızda otomatik aydınlatma sistemi, CUTE(Ortak kullanımlı terminal ekipman), HVAC (Isıtma, soğutma ve havalandırma), atık su arıtma, yangın ihbar ve söndürme, uçuş bilgi sistemi, CDB(merkezi veri tabanı), X-RAY, INTERKOM, UPS(kesintisiz güç kaynağı), genel yayın anons sistemi mevcut olup, Meteoroloji İstasyonu 24 saat hizmet vermektedir.

 

            Havalimanımızın şehir merkezine mesafesi 9 km olup yolcu ulaşımı otobüs (HAVAŞ) ve ticari taksi ile sağlanmaktadır. Erzincan Havalimanı, havayolu itibarı ile Sivas’a 121, Erzurum’a 78 NM mesafededir.

 

          Havalimanımız; 45 oda, 3 dershane, 4 büro, mescit ve bir adet konferans salonu bulunan yeni eğitim tesisi ve 9 oda 16 yatak kapasiteli eski misafirhane ile konaklama hizmeti vermeye devam etmektedir.  Misafirhanemizin odalarında banyo ve günün her saati sıcak su, odalarda televizyon yanı sıra televizyon izleme odası, çamaşırhane ve ütü odası bulunmaktadır. Ayrıca; 15 kişi kapasiteli Eğitim sınıfından oluşan eski Eğitim Tesisimizde; 9 oda, çay ocağı, dinlenme salonu, mescit ve bay-bayan wc bulunmaktadır. Bununla birlikte havalimanımızda bulunan; havuz başı kamelyası, kondisyon salonu mevcut olup misafirlerimize ve havalimanı çalışanlarına huzurlu ve rahat bir ortam sağlamak için tüm detaylar düşünülmüştür.

 

           Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan “Engelsiz Havaalanı Projesi” kapsamında ‘Proje Değerlendirme Komisyonu’ tarafından yapılan incelemede, istenilen şartların sağlanması ile, 13 Ağustos 2012 tarihinde Havaalanımıza “Engelsiz Havaalanı Kuruluşu Belgesi” verilmiştir.

 

          Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan “Yeşil Havaalanı (Green Airport) Projesi” kapsamında istenilen koşulları yerine getirdiği için Erzincan Havalimanı “Yeşil kuruluş (Green Company)” unvanını almaya (Sertifika düzenlenme tarihi 29.01.2015) hak kazanmış olup 2020 yılı itibariyle green airport peojesine son verilmiş olup Genel Müdürlüğümüz talimatıyla Karbonsuz Havalimanı Projesine geçilmiştir.

 

          SHGM-TSE arasında 26.09.2013 tarihinde imzalanan protokol, "18.03.2016 Yeşil Havaalanı Uygulama Esasları ve Ek-3 Yeşil Havaalanı Projesi Sektörel Kriterler Dokümanı" esas alınarak hazırlanan TSE Yeşil Havaalanı Projesi Sektörel Kriterlere Uygunluk Değerlendirme Prosedürü şartlarına uygun olduğunu onaylar. 11-13.12.2017 tarihinde gerçekleşen gözetim faaliyeti sonucu Yeşil Havaalanı Projesi Sektörel Kriterlere Uygunluk Belgesi düzenlenmiş olup havalimanımız Yeşil Havaalanı unvanını almaya hak kazanmıştır.

 

          Havalimanımızda görev yapmakta olan kurtarma ve yangınla mücadele personelinin uygulamalı eğitimlerini sağlamak,  bir uçak kazası durumunda can ve mal kayıplarının asgari düzeye çekebilmek için Türkiye’de ilk olarak Havalimanımızda Boeing 737-800 Simülatörü ve Gövde Soğutma Sistemi 28.01.2012 tarihinde hizmete açılmıştır. Uçak kaza kırım ve yangınlarına müdahale konularında, Havalimanlarımızın ARFF ünitelerinde görev yapan ARFF personelinin periyodik olarak pratik eğitimlerini gerçekleştirmek, müdahale usul ve taktikleri konusunda çalışmalar yaparak gerçeğinden farksız olan canlı bir uçak yangınına karşı tecrübe kazanılmasını ve personelin fonksiyonel olarak hazır tutulmasını sağlamak amacıyla, Türkiye’de bir ilke imza atılarak Erzincan Havalimanına bir uçak yangın söndürme simülatör sistemi tesis edilmesi, ilimiz ve ülkemiz açısından önemli bir gelişmedir. Bugüne kadar 3044 personele eğitim verilmiştir. Eğitimler önümüzdeki yıllarda Genel Müdürlüğümüzün belirleyeceği eğitim programlarıyla hizmet vermeye devam edecektir.

 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü