T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ERZİNCAN HAVALİMANI

​​​​​​

ARFF


ARFF


 

ARFF(Aircraft Rescue and Fire Fighting):Hava Meydanı Kurtarma Ve Yangın Söndürme

ARFF Ünitesi Personeli 6’ şar aylık dönemlerde gerçekleştirdiği ARFF işbaşı eğitimlerle ve yıl içerisinde gerçekleştirdiği tatbikatlarla bilgi ve beceri seviyesini en üst düzeyde tutmaktadır.

İşin Tanımı:
Havalimanımızda uçuş ve yangın güvenliği açısından ICAO tarafından belirlenmiş olan kriterleri yerine getirerek, meydana gelebilecek uçak kaza kırım ve yangınlarına, bina ve tesislerimizde çıkabilecek yangınlara zamanında ve uygun müdahalede bulunarak kurtarma ve söndürme faaliyetlerini yürütmek.

Araç Sayısı:
Erzincan Havalimanı ARFF ünitesinde 1 Adet Kuru Kimyevi Tozlu İlk Müdahale Aracı, 5 Adet Su Köpük Sistemli Yangın Söndürme Aracı ve Uçak trafik saatlerine göre 112 Acil servisi tarafından sağlık hizmeti verilmektedir.

Kurtarma Malzemeleri:
Hidrolik Kesici – Ayırıcı, Tüp Dolum Kompresörü, Duman Tahliye Aspiratörü , Motorpomp

 

 

/>        

   

      Erzincan Havalimanında tesis edilen Türkiyede ve Dünyada en gelişmiş versiyona sahip  Uçak Yangınları Simülatör Sistemi teknik denemeleri tamamlanması sonunda hizmete verildi. DHMİ bünyesinde görev yapan ARFF personellerinin eğitim görmeleri ve becerilerini geliştirmek amacıyla tesis edilen eğitim simülatörü, Boeing 737-800 model uçağın gerçek ölçülerinde olup, Uçaklarda meydana gelebilecek yangınlar simüle edilmiştir. Uçak içinde ve uçak dışında oluşa bilecek yangınlar için 27 değişik yangın tasarlanmıştır. Gerçek ölçülerde ve gerçek ağırlıkta yolcu maketleri kullanılarak yolcu kurtarma çalışmaları yapılabilmektedir.

 

 

 

 

 

    

 

     

 

        Havalimanımıza tesis edilen gerçek ölçülerde ki Uçak Yangın Sümülasyon Sisteminde hertürlü kontrol bilgisayardan kontrol edilebilmekte olup, eğitim alacak olan ARFF personellerinin yangın söndürme kapasiteleri bilgisayar ortamında değerlendirilerek ölçülebilmektedir..

   

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü