T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ERZİNCAN HAVALİMANI

​​​​​​

DHMİ Havacılık Akademisi

​Özel Maksatlı Araç Simülatörü

​Simülatör Tesisimizde 4 Adet KMA(Karla Mücadele Aracı)'nın eğitimi verilmektedir.

 • P21S Çekerli Tip KMA
 • P21C Kompakt Tip KMA
 • De İcing Sıvı Serpme Aracı
 • Fresia Kar Püskürtme Aracı

Simülatör Tesisimizde 4 Adet Havalimanı Modellenmiş olup bu havalimanlarında eğitim verilebilmektedir.

 • İstanbul Atatürk Havalimanı
 • Ankara Esenboğa Havalimanı
 • Antalya Havalimanı
 • Erzincan Havalimanı

Simülatör Tesisimiz;

 • 1 Adet Eğitici Konsolu
 • 2 Adet Kabin Tipi
 • 4  Adet Masa  Tipi eğitim ara yüzünden oluşmaktadır.

 

Uçak Yangın Simülatörü

Uçak kaza kırım ve yangınlarına müdahale konularında, havaalanlarımızın ARFF (Havaalanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele) ünitelerinde görev yapan yaklaşık 1100 ARFF personelinin periyodik olarak pratik eğitimlerini gerçekleştirmek, yangınlara müdahale usul ve taktikleri konusunda çalışmalar yaparak gerçeğinden farksız olan canlı bir uçak yangınına karşı tecrübe kazanılmasını ve personelin fonksiyonel olarak hazır tutulmasını sağlamak amacıyla Türkiye’ de bir ilke imza atılarak Erzincan Havalimanına 2.989.144 EURO bedelle Boeing 737-800 tipindeki bir uçağı bire bir ölçülerle simüle eden, bir senaryo doğrultusunda uçak içinde ve dışında çıkarılacak yangınlara gerçek yangın söndürme aracı, kurtarma aracı ve söndürücü maddelerle müdahale yapabilmeye olanak sağlayan bir uçak yangın söndürme simülatör sistemi tesis edilmiştir. Boing 737-800 Simülatörü ve Gövde Soğutma Sistemi 28.01.2012 tarihinde hizmete açılmıştır.

 

Söz konusu uçak yangın söndürme simülatörünün 28 değişik yangın bölgesinde yapılan eğitimler personelin teorik bilgi ve birikiminin pratik ortamda uygulanmasını sağlayacak ve yaşanabilecek gerçek bir uçak acil durumunda personelin kurtarma ve müdahale başarısını artıracaktır. Ayrıca eğitim tesisinin çevre ülkelerde örneğinin bulunmaması sebebiyle buralardan gelen eğitim talepleri doğrultusunda da ICAO kriterlerine uygun olarak uluslararası eğitimler verilebilecektir. Son yıllarda dünya genelinde kullanılmaya başlayan bu tip eğitim simülatör sistemlerinin Erzincan Havalimanında da hizmet vermiş olması uçuş, can ve mal emniyeti açısından ülkemize bir güvence ve prestij sağlamaktadır. Bugüne kadar kurumumuz ve kurum dışı toplam 2818 personele eğitim verilmiştir.

 

Eğitim Tesisi ve Misafirhaneler

Havalimanımız; 45 oda, 3 dershane, 4 büro, mescit ve bir adet konferans salonu bulunan yeni eğitim tesisi ve 9 oda 16 yatak kapasiteli eski misafirhane ile konaklama hizmeti vermeye devam etmektedir.  Misafirhanemizin odalarında banyo ve günün her saati sıcak su, odalarda televizyon yanı sıra televizyon izleme odası, çamaşırhane ve ütü odası bulunmaktadır. Ayrıca; 15 kişi kapasiteli Eğitim sınıfından oluşan eski Eğitim Tesisimizde; 9 oda, çay ocağı, dinlenme salonu, mescit ve bay-bayan wc bulunmaktadır. Bununla birlikte havalimanımızda bulunan; havuz başı kamelyası, kondisyon çalışma odası mevcut olup misafirlerimize ve havalimanı çalışanlarına huzurlu ve rahat bir ortam sağlamak için tüm detaylar düşünülmüştür.

uçak yangın eğitim.jpgsimülatör 6.pnguçak yangın eğitimii.jpguçağa giriş arff.jpguçaktan çıkış arff.jpgözel maksatlı araç eğitim merkezi.jpgeğitim akademisiii.jpgözel maksatlı araç kullanım sürücüsü eğitimi.jpgözel maksatlı araçlar eğitimi.jpgaraç simülatörü kar kürümee.jpgkamyon eğitim.jpgvolvo.jpgözel maksatlı araçlar garaj önü.jpg 8J4C4433.JPGEğitim_8J4C6223.jpgeğitim tesisi ve misafirhane11.jpgeğitim tesisi.jpg

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü